W Grecji, która od początku listopada jest zablokowana z powodu nagłego wzrostu liczby infekcji, zanotowano mniejszą presję na publiczny system opieki zdrowotnej. W styczniu ponownie otwarto już szkoły podstawowe i przedszkola, sklepy detaliczne i salony fryzjerskie.

"Po pozytywnej rekomendacji Komitetu Ekspertów szkoły średnie będą otwarte od 1 lutego. Młodzież wróci do klas" - zapowiedziała w piątek minister oświaty Niki Kerameus.

Wana Papawangelu, członkini doradzającego rządowi Komitetu Ekspertów, powiedziała na briefingu, że liczba zakażeń koronawirusem ustabilizowała się w ostatnich tygodniach, a obłożenie oddziałów intensywnej terapii spadło do 44 proc.

Dodała, że ustabilizowały się również liczby nowych infekcji, które wykazują tendencje spadkowe, przy czym nowych przypadków przybywa średnio 477 dziennie.

"Miesiąc po Bożym Narodzeniu możemy powiedzieć, że nie doszło do nasilenia się epidemii, którego się obawialiśmy. Rekomendacja Komitetu dotycząca ponownego otwarcia szkół średnich po 2,5 miesiąca była jednomyślna" - powiedziała Papawangelu.

W piątek greckie władze ds. zdrowia zgłosiły 585 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 28 zgonów osób chorych na Covid-19. Daje to łączną liczbę 151 041 zakażeń od wykrycia w kraju pierwszego przypadku w lutym 2020 r.; zmarło do tej pory 5598 osób.

Pozostałe ograniczenia związane z blokadą kraju - dotyczące głównie restauracji, barów, kawiarni i teatrów - zostały przedłużone o co najmniej tydzień.