W środę w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz wiceprezes ds. badawczych Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek ogłosili powstanie Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.

Ma on powstać już w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat

"Zapotrzebowanie na energetyków, na inżynierów jądrowych, atomistów jest ogromne, i zainteresowanie młodych ludzi tym kierunkiem jest bardzo duże, stąd przystąpiliśmy (...) kilka miesięcy temu do porozumienia między Ministerstwem Edukacji i Nauki, Orlenem i sześcioma naszymi uczelniami technicznymi w całej Polsce. Dziś dwie rzeczy dodatkowe" - powiedział minister edukacji i nauki.

Reklama

"Pierwsza: do naszego porozumienia przystępuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, która za chwilę wraz z Orlen Synthos Green Energy podpisze umowę, której przedmiotem będzie wybudowanie pierwszego w Europie symulatora reaktora jądrowego na potrzeby kształcenia energetyków jądrowych, inżynierów jądrowych. Myślę, że nie tylko z Polski, ale również z Europy. To będzie jedyny symulator reaktora jądrowego 'jeden do jednego'. Ma on powstać już w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat. Stąd ci studenci, którzy zaczynają w tym roku naukę na kierunku energetyka jądrowa, będą już mogli skorzystać z tego europejskiego centrum z symulatorem reaktora jądrowego. To jest pierwsza rzecz, która nas tutaj dzisiaj łączy w ministerstwie" - wskazał Czarnek. "Druga: do naszego porozumienia przystępują trzy kolejne uczelnie, chcą również u siebie kształcić studentów na tych kierunkach" - dodał.

MEiN zwiększy odpowiednio subwencje wszystkim tym uczelniom, które będą korzystać z NCBJ

Szef resortu edukacji i nauki poinformował także, że przekazał rektorom, iż rozmawiał z dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. inż. Krzysztofem Kurkiem. "Wiem, że trwają rozmowy naszych politechnik z NCBJ po to, aby NCBJ stał się laboratorium atomowym, które będzie wykorzystywane na potrzeby kształcenia studentów. Zakomunikowałem państwu rektorom, że MEiN zwiększy odpowiednio subwencje wszystkim tym uczelniom, które będą korzystać z NCBJ, po to by pokryć koszty związane z kształceniem studentów właśnie w tym naszym laboratorium atomowym" - podał minister.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Pierwszy blok pierwszej elektrowni powinien - zgodnie z rządowymi planami - ruszyć w 2033 r. Niezależny od PPEJ jest projekt budowy elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Jesienią ub. r. w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni w Pątnowie.(PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski