Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, ogłosił ogromną inwestycję w czasie transmisji na żywo podczas dorocznej imprezy Google dla Indii. „To wyraz naszego zaufania w przyszłość Indii i gospodarki cyfrowej tego kraju” – stwierdził Pichai. „Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby internet był przystępny cenowo i użyteczny dla miliarda Hindusów” – dodał.

Jak podaje CNN, w ciągu najbliższych pięciu – siedmiu lat fundusz Google dla Indii przekaże pieniądze na rzecz indyjskiego sektora technologicznego poprzez połączenie inwestycji kapitałowych, partnerstwa i wydatków na infrastrukturę. Inwestycje skupią się na umożliwieniu każdemu Hindusowi dostępu do sieci w przystępnej cenie w jego własnym języku, tworzeniu nowych produktów i usług odpowiadających unikalnym potrzebom Indii, pomaganiu przedsiębiorstwom w transformacji cyfrowej, a także wykorzystywaniu technologii i sztucznej inteligencji dla dobra społecznego, w dziedzinach takich jak zdrowie, edukacja i rolnictwo.

Pichai, który urodził się w Indiach, zapowiedział współpracę z premierem Narendrą Modim i indyjskim rządem, a także indyjskimi przedsiębiorstwami różnej wielkości. „Naszym celem jest gwarancja, że Indie nie tylko skorzystają z kolejnej fali innowacji, ale będą ją prowadzić” – powiedział dyrektor generalny Google.

Indie są najszybciej rozwijającym się rynkiem internetowym na świecie, z prawie 700 milionami internautów i prawie taką samą liczbą osób, które nie trafiły jeszcze do sieci. W ciągu ostatnich 15 lat kraj ten przyciągnął miliardy dolarów inwestycji od takich firm jak Google, Facebook, Netflix i Twitter. Na indyjskim rynku działają m.in. inwestorzy z Abu Zabi, którzy planują zbudować lokalną wersję serwisu Tencent Chiny dominują na rynku smartfonów w Indiach, a giganci technologiczni Alibaba i Tencent są głównymi inwestorami w niektóre z najbardziej wartościowych startupów w kraju. Jednak napięcie między bliskimi partnerami handlowymi rośnie, a rząd w Indiach w ubiegłym miesiącu wprowadził zakaz korzystania z kilku chińskich aplikacji, w tym z TikToka, twierdząc, że stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Inwestycja Google wpisuje się w wizję cyfrowych Indii, które umacniają swoją pozycję w „nowej wojnie światowej o technologię”.