Czołg Merkawa piątej generacji o przydomku Barak (po hebrajsku błyskawica - PAP) jest wyposażony w najnowszą technologię, w tym systemy sztucznej inteligencji, które zwiększają jego skuteczność i zdolności do generowania raportów wywiadowczych zarówno dla samego czołgu, jak i dla innych jednostek wojska - podał resort obrony, cytowany przez portal Times of Israel.

Sensory umożliwiają samodzielne namierzanie celów i ich szybkie atakowanie

Ministerstwo obrony podkreśliło, że siła ognia najnowszej Merkawy została "znacząco zwiększona", tym samym przyczyniając się do poprawienia celności i siły ognia czołgu. Nowością są sensory wykorzystujące sztuczną inteligencję, które umożliwiają samodzielne namierzanie celów i ich szybkie atakowanie.

Reklama

Dowódca czołgu będzie wyposażony w hełm opracowany przez firmę Elbit, podobny do hełmu pilota myśliwca, który zapewnia mu pełny widok otoczenia i wyświetla istotne informacje o toczącej się walce. "System umożliwi 360-stopniowe skanowanie poprzez poruszanie głową i lokalizowanie celów w czasie rzeczywistym za pomocą sztucznej inteligencji" – wyjaśnił minister obrony Galant.

Twórca rewolucyjnego rozwiązania, firma Elbit, przekazała, że hełm, nazwany IronVision, "generuje obraz, który pozwala załodze 'widzieć' przez pancerz pojazdu" i pomoże żołnierzom "przezwyciężyć nieuchronne ograniczenia widoczności, jednocześnie poprawiając wydajność i bezpieczeństwo misji".

Ponadto system obronny maszyny składa się z radaru wykrywającego nadlatujące pociski i przewidującego ich trajektorie oraz wyrzutni wystrzeliwujących metalowe granulki, które powodują detonację nadlatującego pocisku lub rakiety z dala od czołgu. Merkawa jest głównym czołgiem bojowym Sił Obronnych Izraela od lat 80-tych. Według resoru obrony piąta generacja maszyny w wersji Barak ostatecznie stanie się głównym czołgiem bojowym izraelskiego wojska.

Z Jerozolimy Marcin Mazur