NordPass, narzędzie do zarządzania hasłami opracowane przez zespół NordVPN, nawiązało współpracę z niezależnymi badaczami, aby opublikować badanie dotyczące 200 najpopularniejszych haseł używanych w 2023 r. – podał CNBC.

Badanie NordPass wykazało, że 86 proc. cyberataków wykorzystuje skradzione dane uwierzytelniające, a konta internetowe, e-maile i hasła stanowią prawie 20 proc. najczęściej sprzedawanych przedmiotów w ciemnej sieci.

Hasła łamane w mniej niż 1 sekundę

Reklama

Z danych NordPass wynika, że w pierwszej 20 najpopularniejszych haseł na świecie, aż haseł 17 można złamać w mniej niż sekundę.

Tymczasem zagrożenie cyberatakami z każdym rokiem rośnie. Według danych AAG w pierwszej połowie 2022 r. dotknęły one ponad 53 miliony obywateli USA.

Mimo to część użytkowników z głupoty lub lenistwa nadal używa haseł typu „123456”, które w tym roku było najpopularniejszym hasłem na świecie. Kombinację pierwszych kolejnych sześciu cyfr, która łamana jest przez hakerów w ciągu mniej niż 1 sekundy, używało ponad 4,5 mln osób. Drugie na liście hasło „admin” używało ponad 4 mln osób.

Pomimo kilku godnych rywali, „123456” od pięciu lat nadal zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych haseł na świecie.

Co należy zrobić, aby twoje dane w sieci były bezpieczne

1. Regularnie zmieniaj swoje hasła

2. Hasła powinny mieć co najmniej 20 znaków i zawierać cyfry, wielkie i małe litery oraz symbole specjalne.

3. Powstrzymaj się od używania informacji takich jak urodziny, imiona lub popularne słowa.

4. Nie używaj tego samego hasła do więcej niż jednej witryny.

5. Przejdź na klucze, dzięki którym możesz użyć odcisku palca, skanu twarzy lub kodu PIN, aby uzyskać dostęp do urządzenia lub aplikacji.