Krzysztof Stanowski padł ofiarą spoofingu

Krzysztof Stanowski padł ofiarą spoofingu – przestępcy, podszywając się pod jego numer, wezwali strażaków do nieistniejącego pożaru, zadzwonili do jego żony, informując ją o rzekomej śmierci dzieci oraz na policję z zawiadomieniem o tym, że dziennikarz brutalnie skrzywdził małżonkę.

Jak to możliwe? – To jest technika znana od lat – mówi w podkaście „Wittenberg rozmawia o technologiach”, Piotr Konieczny, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i założyciel serwisu Niebezpiecznik.pl. – Można ustawić konkretny numer, z którego nasze połączenie ma wejść w sieć operatora – wyjaśnia i dodaje, że z punktu widzenia operatora sieci blokowanie takich połączeń nie jest proste.

Reklama

Jak się bronić przed spoofingiem?

- Ataki prowadzone techniką spoofingową są szalenie wiarygodne – ostrzega Konieczny. Co zrobić, żeby się przed nimi bronić?

Ekspert w rozmowie z Anną Wittenberg przekonuje, że warto przede wszystkim ograniczyć swoje zaufanie względem połączeń czy linków, które dostajemy na swoje urządzenia. Dla przykładu – jeśli dzwoni do nas rzekomy pracownik banku, lepiej się rozłączyć i samodzielnie skontaktować z instytucją.

Cała rozmowa