Autorzy rankingu przepytali blisko 12,5 tys. wysokiej klasy międzynarodowych specjalistów mieszkających i pracujących na całym świecie. W ostatecznym zestawieniu znalazło się 57 miast, w których zebrano po co najmniej 50 wywiadów z ekspatami.

Pierwsze miejsce zdobyło Kuala Lumpur, które zajęło wysokie lokaty we wszystkich kategoriach. Szczególnie wysoko oceniono tamtejszą relację zarobków do kosztów życia oraz jakość i dostępność oferty mieszkaniowej – wynika z raportu.

Według badanych w stolicy Malezji łatwo się osiedlić i znaleźć tam dom lub mieszkanie. Ekspaci wysoko także oceniają ogólny komfort życia w blisko 8-milionowej aglomeracji i są zadowoleni z równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Nieco gorzej niż średnia oceniane są możliwości rozwoju kariery i ogólny stan miejscowej gospodarki, mocno dotkniętej przez pandemię Covid-19. Choć i w tych kategoriach Kuala Lumpur wypada nieźle, to mieszkający tam respondenci narzekają na środowisko miejskie, poziom bezpieczeństwa i transport publiczny.

Reklama

75 proc. żyjących tam na stałe cudzoziemskich profesjonalistów stwierdziło, że czują się w Kuala Lumpur jak w domu i nie mieli kłopotów z przyzwyczajeniem się do miejscowej kultury. „Uwielbiam różnorodne kulturowo środowisko Kuala Lumpur. Przyjazność Malezyjczyków sprawia, że to najlepsze miejsce na emeryturę” – powiedział cytowany w raporcie amerykański respondent.

Oprócz stolicy Malezji w pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się hiszpańska Malaga, Dubaj, Sydney, Singapur, Ho Chi Minh, Praga, miasto Meksyk, Bazylea oraz Madryt.