Ogólnokrajowe badanie serologiczne przeprowadzono w czerwcu i lipcu na 29 tys. osób, w tym na 8691 dzieciach w wieku 6-17 lat.

Z badania wynika, że 67,6 proc. dorosłych oraz połowa nieletnich wykształciła przeciwciała. Wykazano także, że spośród badanych 7252 pracowników sektora medycznego, 85 proc. jest odpornych na koronawirusa po przejściu Covid-19.

W Indiach liczba zakażeń koronawirusem spada - ostatniej doby odnotowano ich 30 093, a 374 osoby chore na Covid-19 zmarły - eksperci jednak ostrzegają władze przed zbyt szybkim rozluźnianiem restrykcji. "Druga fala wciąż trwa. Ryzyko, że dojdzie do ponownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem jest wysokie" - powiedział doradca rządu ds. zdrowia Vinod Kumar Paul.

Reuters zwrócił uwagę, że według niektórych ekspertów trzecia fala mogłaby uderzyć głównie w dzieci. Mumbaj oraz inne miasta szykują oddziały pediatryczne na tę ewentualność.

Reklama

Zakażenie koronawirusem w Indiach stwierdzono dotychczas u ponad 31 mln ludzi, ponad 414 tys. chorych zmarło.

Opublikowany we wtorek raport organizacji badawczej Center for Global Development na Uniwersytecie Harvarda wskazał, że rzeczywisty całkowity bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Indiach może być nawet 10-krotnie wyższy od oficjalnego i wynosić 3-4,7 mln osób. (PAP)