"Nasze szkoły już teraz wymagają szczepień na odrę, świnkę i inne choroby. Dlaczego? Bo szczepionki działają. Tu chodzi o to, by nasze dzieci były bezpieczne i zdrowe" - oznajmił Newsom na Twitterze.

Władze Kalifornii już wcześniej, również jako pierwsze w kraju, wprowadziły obowiązek zaszczepienia się - lub przechodzenia cotygodniowych testów - pracowników szkół. Jak przekonuje Newsom, dzięki temu ten najludniejszy stan Ameryki zanotował dotąd najmniejszą liczbę zamknięć szkół w kraju.

"Zachęcamy inne stany, by podążyły naszym przykładem, by dzieci były bezpieczne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19" - powiedział gubernator w oświadczeniu.

Reklama

Nie jest jasne, kiedy dokładnie szczepienie przeciw Covid-19 dołączy do listy obowiązkowych. Jak dotąd FDA wydała pełną zgodę dla szczepionki Pfizera, jednak tylko dla osób powyżej 16 roku życia. W przypadku dzieci w wieku 12-15 lat, wciąż obowiązuje warunkowe pozwolenie agencji. Eksperci spodziewają się, że do pełnej autoryzacji może dojść późną jesienią, podobnie jak do warunkowej zgody na użytek szczepionki Pfizera dla dzieci w wieku 5-11 lat.