Kanclerz zapowiedział też konieczność omówienia obowiązkowych szczepień dla niektórych grup zawodowych, szczególnie w sektorze zdrowia. Ze względu na złą sytuację pandemiczną w Austrii, niemiecki rząd w piątek zaklasyfikował ją jako obszar wysokiego ryzyka – będzie to obowiązywać już od niedzieli. W związku z tym osoby niezaszczepione, powracające do Niemiec, będą poddawane kwarantannie.

Ten ruch ze strony Niemiec został odebrany jako zła wiadomość m.in. w austriackiej branży hotelarskiej. „To posunięcie mocno w nas uderza” – skomentowała Susanne Kraus-Winkler ze stowarzyszenia hotelarskiego Austriackiej Izby Gospodarczej (WKOe).

Reklama

Liczba infekcji w Austrii wzrosła dramatycznie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Najwięcej zachorowań notuje Górna Austria, gdzie zapadalność w ciągu ostatniego tygodnia jest na poziomie blisko 1200 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców. Dodatkowo Austria ma niski wskaźnik szczepień na tle innych krajów Europy – obecnie w pełni zaszczepionych jest ok. 65 proc. populacji – podkreśla „Die Welt”.

Od końca października widać przyrost chętnych do szczepień. Na terenie Górnej Austrii, gdzie notuje się najwięcej w skali kraju zachorowań, od wczoraj można szczepić się w szpitalach. „Liczba chętnych już od pierwszego dnia była ogromna” – informuje portal Nachrichten. „Zdecydowana większość szczepień dotyczyła przyjęcia dawki przypominającej. Oczywiście te szczepienia są potrzebne, ale wolelibyśmy więcej pierwszych szczepień” – skomentowała na łamach Nachrichten Jutta Oberweger, rzeczniczka sieci szpitali Górnej Austrii.

Niektórzy z lekarzy nieoficjalnie krytykują pomysł otwierania punktów szczepień na terenie klinik i szpitali. „Szpitale, które już i tak ledwo zipią, teraz muszą zająć się dodatkowo szczepieniami. To bezczelność!” – cytuje Nachrichten anonimowego lekarza.

Górna Austria jako kraj związkowy zapowiedziała kolejną duża kampanię szczepień również na nadchodzący weekend. Chce skupić się przede wszystkim na pierwszych szczepieniach. Dodatkowe punkty szczepień ma czasowo uruchomić także Czerwony Krzyż.