Jak podaje "PB", ceny mieszkań w aktach notarialnych podpisywanych w stolicy i największych miastach Polski były w sierpniu nieznacznie niższe niż miesiąc wcześniej, jednak w skali całego kraju – również nieznacznie – wyższe.

Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce w sierpniu 2022 r. wyniósł 111,56 pkt co oznacza, że względem poprzedniego miesiąca wzrósł o 0,35 pkt. – wynika z raportu Cenatorium przygotowanego dla "Pulsu Biznesu" i Bankier.pl.

"Zdaniem ekspertów współpracujących z Cenatorium otoczenie rynkowe budownictwa mieszkaniowego jest niekorzystne i w ciągu najbliższego półrocza ulegnie pogorszeniu. Uważa tak prawie 70 proc. z nich, a jedynie 8 proc. liczy na poprawę warunków rynkowych. Pozostali skłaniają się do tego, że warunki gospodarcze pozostaną bez zmian" - czytamy.

Reklama

"PB" zaznacza, że Cenatorium wskazuje na pogarszające się nastroje konsumentów, przede wszystkim dotyczące przyszłości. "Wzrasta lęk przed utratą pracy. Od pięciu miesięcy wartość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu jest ujemna, a wzrost kosztów produkcji oraz cen energii może w najbliższych miesiącach doprowadzić do wyraźnego spowolnienia lub nawet stagnacji w przemyśle" - pisze "PB".

"Dane GUS pokazały w sierpniu spadek dwóch najważniejszych wskaźników w budownictwie mieszkaniowym – liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz wydawanych pozwoleń na budowę. Według Cenatorium przełoży się to na ograniczenia podaży w najbliższych miesiącach, a nawet w kolejnych 2-3 latach" - czytamy.(PAP)