O cenach lokali mieszkalnych mówi się najwięcej. Domy w kontekście cen są nieco rzadziej poruszanym tematem - głównie ze względu na mniejszą liczbę dostępnych informacji statystycznych. Podobna sytuacja dotyczy również cen gruntów. Narodowy Bank Polski niedawno opublikował jednak ciekawe informacje dotyczące kosztów zakupu działek pod domy w dużych miastach. Natomiast GUS dosłownie kilka dni temu podał ogólnokrajowe dane na temat średnich cen działek pod domy i bloki. Warto przyjrzeć się tym informacjom, choć ukazały się one z pewnym opóźnieniem.

Ceny działek w największych miastach

W pierwszej kolejności, eksperci portalu RynekPierwotny.pl, postanowili omówić dane, które opublikował Narodowy Bank Polski w swoim niedawnym, rocznym raporcie na temat rynku nieruchomości. NBP bazując na informacjach GUS podał średnie transakcyjne ceny 1 mkw. gruntów pod domy w wybranych dużych miastach. Należy zwrócić uwagę na transakcyjny charakter tych danych, który usprawiedliwia opóźnienie w ich publikacji. Nowsze informacje dotyczące cen gruntów w 2022 r. zwykle opierają się na ofertach z portali internetowych.

Reklama

Statystyki zaprezentowane na poniższym wykresie potwierdzają, że o zakupie działki budowlanej pod dom w dużym mieście mogą myśleć tylko osoby stosunkowo zamożne. Wiele zależy jednak od lokalizacji. W minionym roku, cena 1 mkw. gruntu pod dom wahała się bowiem od około 200 zł (Łódź) do ponad 600 zł (Warszawa). Tak więc przeciętna działka pod dom o powierzchni 10 arów kosztowała w stolicy ok. 600 000 zł. Za tę kwotę można było zwykle nabyć parcelę zlokalizowaną na peryferiach (przykłady: Wawer, południowy Wilanów, zachodni Ursynów, wschodnia Białołęka, Rembertów lub Wesoła).

Warto odnotować, że poza Warszawą próg cenowy na poziomie 500 zł/mkw. w przypadku działek pod domy przekroczyły cztery inne miasta. Chodzi o Gdynię, Poznań, Gdańsk i Olsztyn. Obecność tego ostatniego miasta w cenowej czołówce może dla wielu osób stanowić zaskoczenie. Podobnie jak spora różnica cenowa pomiędzy Krakowem oraz Warszawą (zobacz poniższy wykres).

ikona lupy />
Ceny gruntów pod budowę domu / Rynekpierwotny.pl

Średnia ogólnopolska cena wyniosła ok. 100 zł/mkw.

Ciekawe uzupełnienie dla analizy stanowią ogólnopolskie dane GUS-u na temat cen działek pod zabudowę mieszkaniową. Na te transakcyjne informacje musieliśmy czekać aż do końca listopada bieżącego roku. Wskazują one, że w 2021 roku za 1 mkw. działki pod budownictwo mieszkaniowe płacono w Polsce średnio 96 zł. Rok wcześniej analogiczny wynik oscylował na poziomie 81 zł/mkw. Porównywalne ceny z 2018 roku oraz 2016 roku wynosiły odpowiednio 67 zł i 58 zł za 1 mkw. działki pod zabudowę mieszkaniową.

Wzrost analizowanych cen działek widoczny w latach 2016 - 2021, na pewno robi wrażenie. Bieżący rok przyniósł jednak zmianę, która mocno schłodziła krajowy rynek działek pod budownictwo mieszkaniowe. Przez pierwsze dziesięć miesięcy, inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia na liczbę domów mniejszą o 25% (względem okresu styczeń - październik 2021 r.). Grunty z miast na prawach powiatu nadal pozostaną jednak drogie. W 2021 r. za 1 mkw. takich działek pod zabudowę mieszkaniową płacono średnio ok. 300 zł, a więc czterokrotnie więcej niż w przypadku wsi. Warto pamiętać, że dane GUS uwzględniają też transakcje realizowane przez deweloperów. Tacy inwestorzy często kupują działki w lepszych lokalizacjach niż osoby prywatne.

ikona lupy />
Ceny gruntów - porównanie miast / Rynekpierwotny.pl

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl