Według opublikowanego w piątek Barometru Metrohouse i Gold Finance dotyczącego rynku mieszkań i kredytów, w I kwartale 2021 roku najdroższe były lokale w Śródmieściu, gdzie średnia cena wyniosła prawie 13,5 tys. zł za m kw. W dalszej kolejności znajdują się dzielnice, w których cena transakcyjna przekracza 11 tys. zł: Mokotów, Wola i Żoliborz. Na średnie ceny powyżej 10 tys. zł należy przygotować się jeszcze na Pradze Północ oraz w Wilanowie.

"Osobom, które posiadają bardziej ograniczone budżety można zaproponować kilka dzielnic nieco oddalonych od centrum. Najniższe ceny znajdziemy m.in. na Białołęce, na Targówku i w Wawrze" – napisano w raporcie Metrohouse i Gold Finance.

Według danych Metrohouse średnia cena transakcyjna mieszkania w Warszawie wynosi 10 tys. 662 zł i jest o 7 proc. wyższa niż w I kw. 2020 r. W rezultacie aż 57 proc. sprzedanych lokali miało cenę za m kw. wyższą niż 10 tys. zł. Rok wcześniej odsetek ten wyniósł 41 proc.

"W zasadzie bardzo trudno jest znaleźć lokum, którego cena za m kw. będzie niższa niż 8 tys. zł. W I kw. br. takie ceny występowały zaledwie w 11 proc. transakcji. Przeciętnie na mieszkanie wydajemy 603 tys. zł. Podwyżki cen spowodowały, że sprzedaż mieszkań w cenie do 300 tys. zł. to zaledwie 2 proc. wszystkich transakcji. Dla porównania rok temu odsetek ten wynosił 13 proc., a podaż tego rodzaju mieszkań była znacznie wyższa niż obecnie" – napisano w raporcie.

Reklama

Analizy Metrohouse i Gold Finance wskazują się, że najczęściej wybierane w Warszawie na rynku wtórnym metraże mieszkań to między 35 m kw. a 50 m kw. (38 proc. wszystkich transakcji) oraz między 50 m kw. a 65 m kw. (22 proc.).

"Na uwagę zasługuje wzrost popularności mieszkań o większych powierzchniach. Przed rokiem na zakup lokali powyżej 80 m kw. decydowało się 15 proc. klientów Metrohouse, podczas gdy obecnie odsetek ten wzrósł do 20 proc. Odbywa się to przy mniejszym zainteresowaniu zakupem mieszkań o najmniejszych metrażach, do 35 m kw. Jeszcze przed rokiem odsetek takich transakcji wynosił 13 proc., podczas gdy obecnie spadł do 7 proc." – wskazano w opracowaniu.

Według Barometru Metrohouse i Gold Finance nabywcy mieszkań w Warszawie koncentrują się szczególnie na zakupach w kilku rejonach miasta. Pod względem transakcji na rynku wtórnym dominuje Mokotów. W I kw. 2021 r. pośrednicy Metrohouse przeprowadzili tam 16,9 proc. wszystkich transakcji.

"Fotel lidera może być poważnie zagrożony za sprawą Woli (10,8 proc. udziału w transakcjach). Wola, szczególne dzięki nowym inwestycjom przeżywa swój niebywały rozkwit. Bliskość centralnych rejonów Warszawy oraz łatwość dojazdu w niemal każde miejsce w stolicy (ostatnio za sprawą nowych stacji metra) zachęca nabywców do osiedlenia się właśnie w tej dzielnicy. Dość płynna granica pomiędzy Śródmieściem a Wolą pozwala wielu z nich mówić, że mieszkają w centrum Warszawy. Trzecie miejsce pod względem liczby transakcji zajmują ex aequo Ursynów, Białołęka i Praga Południe (po 9,2 proc.)" – wskazano w raporcie firm Metrohouse i Gold Finance. (PAP)