Mówił on o tym we wtorek w czasie polsko-kazachstańskiego Okrągłego Stołu, który zebrał się w Warszawie.

Podsumowując polsko-kazachstańską współpracę gospodarczą, ambasador poinformował, że w okresie styczeń-wrzesień 2017 roku obroty handlowe między dwoma krajami wynosiły 935 mln dolarów, a w tym samym okresie w 2018 roku wzrosły do prawie 1,52 mld USD. Baimuchan ocenił jednak, że między Polską i Kazachstanem wciąż istnieją pewne bariery inwestycyjne. W czasie spotkania przypomniano, że w 2018 roku w Astanie otwarto Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Odnosząc się do kwestii przepływu osób, ambasador przypomniał, że 1 stycznia 2017 roku Kazachstan wprowadził dla Polaków ruch bezwizowy, a w maju 2017 roku polskie linie lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenie z Warszawy do Astany. Od tamtej pory skorzystało z niego ok. 70 tys. pasażerów. Baimuchan podkreślił, że Polacy stanowią 1/3 wszystkich turystów z Europy w Kazachstanie. Z kolei największym zainteresowaniem wśród kazachstańskich turystów w Polsce cieszy się Kraków.

Reklama

Za ważne pole współpracy polsko-kazachstańskiej ambasador uznał też tranzyt. W czasie wtorkowego spotkania poinformowano, że kontenery z Chin transportowane przez Kazachstan docierają do Europy w ciągu 11 dni. W 2017 roku zrealizowano ponad 3 tys. takich połączeń kolejowych.

Podczas spotkania ambasador wręczył odznaczenia państwowe grupie osób zasłużonych dla stosunków polsko-kazachstańskich. Wśród wyróżnionych był m.in. wybitny turkolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Henryk Jankowski.

Baimuchan podziękował Polsce za wsparcie Kazachstanu na arenie międzynarodowej, m.in. w kwestii członkostwa Kazachstanu w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Kazachstan dołączył do tej organizacji w 2015 roku.

Ambasador przekazał, że w Kazachstanie oczekiwane są wizyty premiera Polski Mateusza Morawieckiego i szefa MSZ Jacka Czaputowicza. W 2016 roku w Polsce wizytę złożył prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, a w 2017 roku Kazachstan odwiedził prezydent RP Andrzej Duda.

W czasie Okrągłego Stołu przypomniano, że w polskim Parlamencie działa Polsko-Kazachstańska Grupa Parlamentarna do spraw Współpracy, składająca się z deputowanych Sejmu i Senatu (56 członków). Grupy do spraw współpracy z Polską działają też w obu izbach Parlamentu Republiki Kazachstanu.

Od niedawna współpracę, polegającą na wymianie informacji, podjęły Polska Agencja Prasowa i kazachstańska agencja Kazachinform.