Stronie polskiej przewodniczyć będzie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a delegacji ukraińskiej wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Olena Kondratiuk.

Tematem rozmów będą m.in. działania podejmowane na szczeblu parlamentarnym w związku z trwającą pandemią COVID-19. Omówiona zostanie również współpraca w zakresie infrastruktury, wojskowości, energetyki, dialogu historycznego i edukacji.

Reklama

W związku z sytuacją epidemiczną obrady będą miały charakter wideokonferencji. Po zakończeniu rozmów o godz. 14.30 planowane jest oświadczenie strony polskiej w Sali Kolumnowej w głównym gmachu Sejmu.

Pierwsza część obrad rozpocznie się o godz. 10.20. Zostaną na niej podjęte trzy tematy dotyczące: działań podejmowanych przez Sejm i Senat RP oraz Radę Najwyższą Ukrainy w celu utrzymania stabilności gospodarczej i społecznej w związku z trwającą pandemią COVID-19; bezpieczeństwa w regionie (wojna informacyjna, inspirowane przez Rosję ataki cybernetyczne i zagrożenia hybrydowe) oraz polsko-ukraińska współpraca w zakresie wojskowości i energetyki oraz pomoc rozwojowa i humanitarna.

Po przerwie o godz. 12.10 planowana jest druga część spotkania, podczas której zostanie podjęty temat polsko-ukraińskich relacji gospodarczo-biznesowych, czyli infrastruktura, przejścia graniczne, przepisy celne i sytuacja migrantów zarobkowych. Będzie mowa też o rozwoju społecznym, czyli współpracy w zakresie edukacji (polskie szkolnictwo na Ukrainie i ukraińskie w Polsce) oraz polsko-ukraiński dialog w zakresie kwestii historycznych.

O godz. 13.40 planowane jest podsumowanie spotkania oraz przyjęcie Wspólnej Deklaracji Zgromadzenia Parlamentarnego. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ godl/