Rzeczniczka sądu potwierdziła agencji dpa wpłynięcie wniosku, który jest obecnie analizowany. Jak podał Bafin, wniosek złożył jego specjalny pełnomocnik do spraw AvP, który przejął w całości kierowanie tą firmą. Dalszych szczegółów Bafin nie ujawnił.

Bafin wystąpił również o wszczęcie postępowania karnego dotyczącego działalności AvP - potwierdziła zapytana o to przez dpa rzeczniczka prokuratury w Duesseldorfie Laura Hollmann. Dodała, że w najbliższym czasie zapadnie decyzja o ewentualnym podjęciu śledztwa. Nie chciała jednak powiedzieć, jakie przestępstwa wchodzą tu w grę.

Rzeczniczka zlokalizowanego również w Duesseldorfie Niemieckiego Banku Aptekarzy i Lekarzy (Apobank) zapewniła, że aptekarze, którym AvP jest winna znaczne sumy, otrzymają od niego pomoc w postaci linii kredytowych oraz kredytów pomostowych.

Od firmy AvP nie udało się na razie uzyskać jakiegokolwiek komentarza na ten temat. W rozesłanym klientom okólniku jej szef Mathias Wettstein napisał, że przyczynę obecnych problemów stanowią zakłócenia procesu restrukturyzacji, a "należne płatności za recepty są na pewno w drodze".

Według portalu informacyjnego Apotheke Adhoc, Wettstein uściślił, że do zakłóceń doszło w następstwie zmiany dostawcy usług informatycznych. Liczni aptekarze nie chcą jednak w to uwierzyć.

Ośrodki obliczeniowe AvP zajmują się przepływami finansowymi między tysiącami niemieckich aptek i kasami chorych. Hurtowo dostarczają kasom zrealizowane recepty i odprowadzają do aptek pieniądze za wydane leki. (PAP)

dmi/ akl/