Kaljulaid oświadczyła, że choć konstytucja daje jej 14 dni na desygnowanie nowego premiera, kryzysowa sytuacja związana z pandemią Covid-19 wymaga szybkich działań.

Kallas to była europosłanka oraz córka byłego premiera i założyciela partii Siima Kallasa. Pod wodzą Kallas Estońska Partia Reform, należąca do europejskiej grupy liberałów, wygrała wybory parlamentarne w 2019 roku zdobywając 29 proc. głosów, jednak nie była w stanie wówczas sformować potrzebnej koalicji. Rząd utworzyły dotychczas rządząca Estońska Partia Centrum wraz z prawicowymi ugrupowaniami Ojczyzna i EKRE. Politycy Ojczyzny tym razem nie wykluczają wejścia w koalicję z liberałami.

Reklama

Premier Ratas podał się w środę do dymisji w związku ze śledztwem organów ścigania dotyczącym podejrzenia korupcji wśród członków rządu i Estońskiej Partii Centrum, której przywódcą jest Ratas.

Chodzi o wartą 39 mln euro pożyczkę z państwowej agencji KredEx dla firmy developerskiej Porto Franco. Służby podejrzewają, że firma otrzymała ją w zamian za łapówkę.

Podczas konferencji prasowej Ratas powiedział, że swoją decyzję podjął po to, by umożliwić pełne śledztwo dotyczące podejrzeń o korupcję i "uzyskać jasność" w tej sprawie. Jednocześnie polityk stwierdził, że sam nie był świadomy żadnych nieprawidłowości, a wszczęcie śledztwa nie oznacza, że podejrzani są winni.

Ratas był szefem rządu Estonii od 2016 roku, w tym od 2019 roku przewodząc koalicji z prawicową Ojczyzną i skrajnie prawicową partią EKRE.