Kwestia wadliwych opakowań jest obecnie badana przez chińską firmę Fosun Pharma, dystrybutora szczepionki w Hongkongu, oraz koncern BioNTech, który razem z Pfizerem opracował specyfik – wynika z komunikatu hongkońskich władz.

„Jak dotąd BioNTech i Fosun Pharma nie mają żądnego powodu, by sądzić, że istnieje ryzyko związane z bezpieczeństwem produktu” – napisano w komunikacie. Dodano, że decyzja o wstrzymaniu szczepień została podjęta „w imię ostrożności”.

Dyrektorka hongkońskiego wydziału zdrowia Constance Chan powiedziała na konferencji prasowej, że pracownicy służby zdrowia 57 razy zgłaszali problemy z opakowaniami szczepionek, takie jak pęknięcia, wycieki, luźne nakrętki i plamy na zewnętrznej stronie fiolek – podała publiczna stacja RTHK.

Wady opakowań wykryto w partii nr 210102, jednej z dwóch, jakie dotarły do Hongkongu. W mieście podano już 150 tys. dawek pochodzących z tej partii. Chan oświadczyła, że w przypadkach wykrycia problemów z opakowaniami szczepionki wyrzucano.

Decyzja o wstrzymaniu szczepień dotyczy też drugiej partii, o numerze 210104, która nie była jeszcze używana.

Z partii nr 210102 pochodziły też wszystkie dawki preparatu Pfizera wykorzystane dotychczas w Makau. Władze tego miasta również zawiesiły podawanie szczepionek z tej serii, choć w Makau nie pojawiły się zgłoszenia o usterkach opakowań.

W ramach dochodzenia zbadany zostanie łańcuch dostaw szczepionek w Hongkongu. Władze regionu chcą też, aby BioNTech przeprowadził inspekcje w niemieckiej fabryce, by sprawdzić, czy nie wystąpiły tam jakieś problemy – przekazała Chan.

Szefowa wydziału zdrowia wyraziła nadzieję, że szczepienia preparatem Pfizera zostaną wznowione do soboty, ponieważ niektórzy mieszkańcy Hongkongu mają wtedy przyjąć drugą dawkę tego specyfiku. Rządowy panel ekspertów zarekomendował przyjęcie drugiej dawki do 42 dni po otrzymaniu pierwszej.

„Nie zalecamy ludziom, aby przyjmowali drugą dawkę innej marki, więc prosimy o zaczekanie na komunikat rządu” – powiedziała szefowa wydziału zdrowia.

Wstrzymanie szczepień preparatem Pfizera oznacza, że w Hongkongu podawany będzie teraz tylko specyfik opracowany przez chińską firmę Sinovac. Pierwszą dawkę tej szczepionki otrzymało jak dotąd w regionie ponad 403 tys. osób.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)