“Katalonia nie może już dłużej czekać” - podsumował Aragones fiasko negocjacji ERC z innym separatystycznym ugrupowaniem, Razem dla Katalonii (JxCat).

Ugrupowanie Aragonesa w wyborach z 14 lutego zdobyło wspólnie z socjalistami (PSC) największą liczbę mandatów w katalońskiej 135-osobowej izbie – po 33.

Tymczasowy szef katalońskiego rządu, tzw. Generalitatu, wyjaśnił, że próby porozumienia z JxCat nie przyniosły efektu, a ERC będzie próbować rządzić z gabinetem mniejszościowym. Aragones wezwał jednocześnie JxCat, aby podczas głosowania nad wotum zaufania dla jego gabinetu ugrupowanie to wstrzymało się od głosu.

Separatystyczny polityk wyjaśnił, że inicjatywa zakończenia trwających od blisko trzech miesięcy negocjacji wyszła od ERC, która najpóźniej do 26 maja musi przedstawić regionalnej izbie nowy gabinet.

Choć w wyborach z 14 lutego ugrupowania separatystyczne zdobyły większość w parlamencie Katalonii, to jednak podczas dotychczasowych głosowań w izbie rząd Aragonesa nie uzyskał wystarczającego poparcia.

Aragones pełni od września 2020 r. tymczasowo funkcję szefa rządu Katalonii po decyzji Sądu Najwyższego Hiszpanii, który orzekł o zakazie sprawowania urzędów publicznych wobec dotychczasowego premiera regionu Quima Torry.

Decyzja sądu była wynikiem odmawiania przez Torrę zdjęcia z publicznych budynków symboli separatystów podczas kampanii wyborczej przed hiszpańskimi wyborami parlamentarnymi w 2019 r.