W wydanym komunikacie sąd wyjaśnił, że w pierwszej kolejności zbadane zostaną okoliczności transakcji, a także warunki, na jakich może być sądzony Illa. Socjalistyczny polityk był szefem resortu przez rok od stycznia 2020 r., a po swojej dymisji i wyborach w Katalonii w lutym 2021 r. został posłem regionalnego parlamentu.

CESM, związek zawodowy lekarzy w Hiszpanii, który w kwietniu 2020 r. zaskarżył llę, potwierdził w oświadczeniu, że “pozew okazał się skuteczny”. Przypomniano, że CESM pozwał go w związku z niedopatrzeniem przez jego resort przy zakupie wadliwych maseczek.

Zdaniem organizacji nadzorowane przez Illę ministerstwo popełniło szereg błędów w pozyskaniu maseczek, które nie miały wymaganych certyfikatów jakości i naraziły osoby zatrudnione w szpitalach na zakażenie koronawirusem.

W połowie kwietnia 2020 r. ministerstwo zdrowia Hiszpanii nakazało regionalnym władzom sanitarnym wycofanie z użytku ponad 350 tys. maseczek. Wyjaśniło wówczas, że produkt ten, który posiada jedynie certyfikaty chińskie, może być wadliwy. Niebawem eksperci wykluczyli skuteczność tych maseczek w ochronie przed SARS-CoV-2.

Reklama