Władze Japonii planują stopniowo łagodzić restrykcje antycovidowych, dając gubernatorom prawo decydowania o ewentualnych obostrzeniach sanitarnych w poszczególnych prefekturach.

Podczas stanu wyjątkowego Japończycy są proszeni o unikanie tłocznych miejsc, powstrzymywanie się od niekoniecznych wyjazdów i podróży, zrezygnowanie z konsumpcji alkoholu w restauracjach, które tymczasowo działają tylko do godz. 20.00.

Przez około miesiąc po zniesieniu stanu wyjątkowego rząd centralny nadal będzie apelować o zamykanie restauracji serwujących napoje alkoholowe o godz. 20.00. „Podawanie alkoholu będzie dopuszczone, ale o szczegółach zdecydują gubernatorzy” – zapowiedział Yasutoshi Nishimura (Jasutoszi Niszimura), minister ds. walki z pandemią koronawirusa. I dodał, że skrócenie godzin otwarcia lokali gastronomicznych będzie stopniowo łagodzone, a firmy funkcjonujące w ograniczonym czasie otrzymają wsparcie finansowe od rządu.

Japońskie władze zapowiedziały też, że maksymalna liczba widzów podczas ważnych wydarzeń sportowych zostanie zwiększona do 10 tys. osób lub 50 proc. pojemności obiektu z obecnie obowiązującego limitu 5 tys. uczestników.

Reklama

Japonia osiągnęła szczyt zachorowań na Covid-19 20 sierpnia, kiedy liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 25 876. W poniedziałkowych statystykach podano 1147 przypadków wykrytych w całym kraju. W Tokio liczba infekcji pierwszy raz od marca spadła poniżej 200.