Sytuacja gospodarcza w Niemczech ciągle jest naznaczona pandemią koronawirusa, stwierdzili eksperci ekonomiczni.

Uważają, że w najbliższym czasie nie należy się spodziewać całkowitej normalizacji "działalności wymagającej kontaktu". Można założyć, że w okresie zimowym aktywność w sektorze usług pozostanie poniżej zwykłego poziomu, nawet przy niskiej zapadalności na infekcje. Ponadto wąskie gardła w dostawach utrudniają funkcjonowanie przemysłu - pisze dziennik 'Welt".

W ciągu 2022 roku niemiecka gospodarka powinna jednak powrócić do normalnego wykorzystania mocy produkcyjnych. Według prognoz instytutów, produkt krajowy brutto w 2022 roku wzrośnie o 4,8 proc. W wiosennej prognozie instytuty założyły na przyszły rok plus 3,9 proc.

Instytuty oczekują również wzrostu cen konsumpcyjnych o 3 procent w roku bieżącym i o 2,5 procent w roku 2022. Rosnące ceny energii napędzają ostatnio inflację w Niemczech. We wrześniu ceny konsumpcyjne wzrosły o 4,1 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, jak podał w środę Federalny Urząd Statystyczny.

Wspólna diagnoza instytutów przygotowywana jest dwa razy w roku - wiosną i jesienią - przez Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych, Instytut Ifo, Instytut Gospodarki Światowej, Instytut Badań Gospodarczych Leibniza w Halle i Instytut Badań Gospodarczych Leibniza w Essen.