Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował o spotkaniu z Flavio Rochą - specjalnym sekretarzem ds. strategicznych prezydenta Brazylii - w środę na Twitterze.

Kumoch podkreślił, że rozmowy odbyły się przed spodziewaną wizytą prezydenta Brazylii w Polsce. "Nasze kraje zamierzają jeszcze lepiej wykorzystywać swój potencjał współpracy, zwłaszcza gospodarczej" - napisał prezydencki minister.

Komunikat po spotkaniu opublikowała również prezydencka kancelaria. "Obie strony wysoko oceniły stan relacji dwustronnych, wskazując jednocześnie na wciąż duży potencjał ich rozwoju, szczególnie w obszarze handlu i nowych technologii" - napisano.

Według KPRP, rozmawiano również o współpracy na forach międzynarodowych, w tym w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. KPRP podkreśliła, że Brazylia została wybrana niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2022-2023.

Reklama

Ponadto szef BPM omówił - jak przekazano w komunikacie - kryzys migracyjny wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki, podkreślając, że Polska chroni nie tylko swoją granicę, ale także zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. "Zaznaczył też, że brak należytej reakcji wspólnoty międzynarodowej może doprowadzić do wykorzystania scenariusza ataku hybrydowego z udziałem imigrantów przez inne reżimy dyktatorskie na całym świecie" - czytamy.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z brazylijskim przywódcą, gdy we wrześniu przebywał z Stanach Zjednoczonych z okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Rozmawialiśmy na temat zbliżającej się wizyty pana prezydenta w Polsce. Mamy nadzieję, że w marcu albo na początku kwietnia pan prezydent do nas przyjedzie" - powiedział wówczas prezydent.

Andrzej Duda wskazywał, że "Brazylia to partner gospodarczy Polski, ale przede wszystkim największy kraj Ameryki Południowej o wielkim potencjale". Prezydent podkreślił, że "byłoby dobrze" nasze stosunki z Brazylią, przede wszystkim gospodarcze, rozwijać. "To byłoby z pewnością korzystne dla naszej gospodarki i dla naszych przedsiębiorców" - dodał prezydent.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ godl/