"Z własnego doświadczenia wiem, że to wzruszający moment zostać wybranym na ten urząd" - podkreśliła Merkel. Urząd kanclerza jest "jednym z najpiękniejszych zadań, jakie istnieją, polegającym na ponoszeniu odpowiedzialności za ten kraj". Powitała również nowego szefa urzędu kanclerskiego, Wolfganga Schmidta.

Była kanclerz pochwaliła pracowników urzędu kanclerskiego, którzy "pracują dzień i noc". Podziękowała zarówno urzędnikom, jak i "tym, którzy pracują w kuchni".

Scholz ze swojej strony podkreślił "pełną zaufania współpracę", jaka łączy go z Merkel. Podziękował jej za 16 lat pracy na stanowisku kanclerza. "Osiągnęła pani wielkie rzeczy" - powiedział. Podkreślił, że "to coś bardzo wyjątkowego być kanclerzem tej Republiki". Scholz wręczył byłej kanclerz bukiet kwiatów na pożegnanie.

Reklama

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Później odebrał on nominację z rąk prezydenta i złożył przysięgę w parlamencie. Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.