Najnowsze sankcje to zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji z osobami nimi objętymi. Decyzje Kanady zostały skoordynowane w międzynarodowymi partnerami i sojusznikami, a komunikat MSZ zapowiedział dalsze konsultacje „jeśli Rosja nadal będzie prowadzić agresywne działania wobec Ukrainy”. „Każdy akt agresji ze strony Rosji spotka się z działaniami mającymi na celu osłabienie jej zdolności prowadzenia wojny” - podkreśliła cytowana w komunikacie Joly.

Od poniedziałku obowiązuje zakaz wpływania rosyjskich statków na kanadyjskie wody terytorialne i portów, a także zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Zamrożone zostały aktywa rosyjskich funduszy rządowych. Również w poniedziałek rząd Kanady zakazał importu rosyjskiej ropy przez kanadyjskie podmioty. W niedzielę Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

W ub. tyg. Kanada ogłosiła pakiet sankcji, w tym wobec prezydenta Rosji Władimira Putina oraz poparła wykluczenie Rosji z systemu międzynarodowych rozliczeń bankowych SWIFT. Wprowadziła też nowe sankcje wobec Białorusi jako państwa, które ułatwiło inwazję. Kanadyjski MSZ podsumował, że od czasu nielegalnego zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 r. Kanada nałożyła sankcje na ponad 850 osób i podmiotów.