Słowa Dujarrica padły w odpowiedzi na oskarżenia ze strony władz Rosji, że ONZ zablokowała wizytę przedstawicieli MAEA w największej elektrowni atomowej w Europie, którą w marcu opanowały wojska rosyjskie.

"Sekretariat ONZ nie ma uprawnień do blokowania lub odwoływania jakichkolwiek działań MAEA" - podkreślił rzecznik Organizacji.

Dujarric powiedział dziennikarzom, że "w porozumieniu z MAEA, Sekretariat ONZ ocenił, że posiada na Ukrainie możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa, aby móc wspierać z Kijowa każdą misję MAEA na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej", podkreślając, że odbędzie się to pod warunkiem zgody obu stron konfliktu zbrojnego.

Reklama

W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał tego samego dnia do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni.