"Nie może być tak, że łamiący prawo machają flagą terrorystów, wzniecają i wspierają terroryzm. Dlatego też rozkazałem usuwanie flag z miejsc publicznych i zatrzymanie podżegania przeciwko Izraelowi" - powiedział w niedzielę Ben Gwir. Chociaż prawo Izraela nie określa palestyńskiej flagi nielegalną, policja i żołnierze mają prawo zdejmować ją w przypadkach, kiedy zagraża bezpieczeństwu publicznemu.

Oświadczenie izraelskiego ministra nastąpiło po masowych protestach antyrządowych w Tel Awiwie, gdzie podczas demonstracji niesiono flagi Palestyny. Protestujący określili nowy rząd Izraela "faszystowskim" i wzywali do jedności i pojednania pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami.

W niedzielę na Twitterze premier Izraela Benjamin Netanjahu określił obecność palestyńskiej flagi w Tel Awiwie "dzikim podburzaniem".

Dyrektywa ministra bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela "wydaje się sygnalizować twardą i bezkompromisową postawę wobec palestyńskich form wyrażania tożsamości i wolności słowa" - oceniła telewizja Al-Dżazira. "Wywieszanie flagi palestyńskiej w Izraelu było w praktyce od dawna blokowane przez władze izraelskie, a Palestyńczycy traktowali takie posunięcia jako próbę stłumienia palestyńskiej tożsamości" - przypomniano.

Reklama

Palestyńczycy stanowią około jednej piątej obywateli Izraela. (PAP)