Tylko od stycznia do marca tego roku w Portugalii zaginęło 330 osób, głównie nastolatków. Z danych policji wynika, że w większości przypadków uciekli oni z domu.

“W całym 2022 r. zaginęło w Portugalii 1102 dzieci i nieletnich, czyli o 126 więcej w porównaniu do 2021 r.” - podała policja, która od ponad dekady rozdaje bransoletki z chipem pozwalającym zlokalizować zaginionych.

Rozdawany w ramach akcji “Estou aqui” (Jestem tutaj) gadżet noszony na ręku posiada przypisany dla każdego dziecka numer. Znajduje się on w elektronicznej bazie danych portugalskich służb po wcześniejszej rejestracji dziecka. Dzięki temu bransoletka niczym GPS informuje o miejscu lokalizacji malucha.

Reklama

Pomocne szczególne podczas wakacji

“Nieprzypadkowo bransoletki rozdawane są w okresie poprzedzającym zakończenie roku szkolnego. Mogą one okazać się bardzo pomocne szczególne podczas wakacji, np. w sytuacji zgubienia się dziecka na plaży” - powiedziała w rozmowie z PAP mieszkanka Lizbony Henriqueta Sena, matka trójki dzieci.

Stołeczna urzędniczka przyznaje, że od kiedy jej dzieci, chodzące aktualnie do szkoły podstawowej, stały się samodzielniejsze, przestała korzystać z gadżetu z wmontowanym chipem.

“Kiedyś bransoletki odbierałam regularnie w żłobku, przedszkolu lub w szkole, gdzie kierowane były przez policję po wcześniejszej rejestracji. Później należało je odebrać bezpośrednio na posterunku policji” - dodała Sena.

Warunkiem odebrania bransoletki jest wypełnienie danych dziecka i jego opiekunów, a następnie przekazanie ich portugalskiej policji na jednym z komisariatów lub online. Funkcjonariusze wydają gadżet także dzieciom z zagranicy, które wspólnie z rodzicami przybyły na wczasy do Portugalii. Również w tym przypadku konieczna jest wcześniejsza rejestracja osoby nieletniej w policyjnej bazie danych.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)