Minister zdrowia Strefy Gazy Mai al-Kaila, która poinformowała podczas konferencji prasowej w Ramallah o sparaliżowaniu pracy szpitali, podkreśliła, że konieczne jest pilne utworzenie bezpiecznego korytarza, przez który można będzie przetransportować rannych i najciężej chorych pacjentów do placówek medycznych w Egipcie.

WHO apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała tymczasem, że nie jest w stanie dostarczać paliwa oraz ratujących życie materiałów medycznych do szpitali w północnej części Strefy Gazy, ponieważ nie ma gwarancji bezpieczeństwa.

Reklama

WHO apeluje w komunikacie o "natychmiastowe zawieszenie broni, aby można było bezpiecznie dostarczyć do całej Strefy Gazy materiały medyczne i paliwo".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział wcześniej we wtorek w Radzie Bezpieczeństwa, że w Strefie Gazy w izraelskich bombardowaniach zginęło co najmniej 35 pracowników agencji UNRWA, a na palestyńskim terytorium dochodzi do łamania międzynarodowego prawa humanitarnego.

W sobotę szef UNRWA Philippe Lazzarini poinformował, że giną pracownicy jego agencji, choć od początku wojny Izraela z Hamasem "UNRWA regularnie dostarczała wszystkim stronom konfliktu geolokalizację całej swej infrastruktury w Strefie Gazy".

UNRWA jest jedyną agencją ONZ, która zajmuje się uchodźcami (oraz ich potomkami) pochodzącymi z jednego tylko regionu, których sytuacja jest efektem jednego tylko konfliktu. Pozostałymi uchodźcami, którzy od powstania ONZ uciekali ze wszystkich innych krajów ogarniętych wojnami, zajmuje się urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.