"Ustawa zmienia zasady głosowania elektronicznego, ponieważ zmienia się świat i prawo musi za tym podążać" - powiedział minister gospodarki i informatyki Estonii Tiit Riisalo.

Wyjaśnił, że na potrzeby głosowania stworzona zostanie aplikacja dla najpopularniejszych systemów operacyjnych oraz kolejna do weryfikacji głosów dla szeroko rozpowszechnionych systemów operacyjnych urządzeń mobilnych.

"Państwowe Biuro Wyborcze wskaże systemy operacyjne, dla których na każde wybory zostanie stworzona nowa aplikacja. Zapewnia to neutralność technologiczną, co oznacza, że wykorzystywane będą tylko te technologie, które w danym momencie są powszechnie stosowane i bezpieczne" - wyjaśnił Riisalo.

"Wierzymy, że głosowanie mobilne mogłoby być gotowe na wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu tak się nie stanie, proces (wprowadzania) głosowania mobilnego będzie postępował i będzie można z niego skorzystać podczas następnych wyborów samorządowych w Estonii" – oświadczył polityk.

Reklama

Zapewnił, że głosowanie mobilne jest tak samo bezpieczne, jak głosowanie elektroniczne czy papierowe. Obecnie w Estonii możliwe jest głosowanie tradycyjne w lokalach wyborczych oraz e-głosowanie, otwierane na kilka dni przed ostatnim dniem wyborów. W ostatnich wyborach parlamentarnych w marcu 2023 roku po raz pierwszy możliwe było anulowanie wcześniej oddanego głosu online oddaniem go w lokalu wyborczym. Z Tallina Jakub Bawołek