Najważniejszy proces przeciwko mafii z Kalabrii zakończył się w poniedziałek po 2 latach i 10 miesiącach. Wymierzony był w gangi 'ndranghety z prowincji Vibo Valentia, na czele których stoi rodzina Mancuso z miejscowości Limbadi. Proces to rezultat zatrzymania przez karabinierów w grudniu 2019 roku ponad 330 osób.

Na miejsce tego rekordowego procesu wybrano największą salę sądową-bunkier w Europie, w mieście Lamezia Terme. Jej rozmiary są imponujące: 103 metry długości, 35 metrów szerokości; może pomieścić ponad 1000 osób. Oskarżonym towarzyszyło około 600 adwokatów.

Odczytano rekordowe orzeczenie składu sędziowskiego, złożonego z trzech kobiet: 207 wyroków skazujących; kary od 10 miesięcy do 30 lat więzienia, łącznie ponad 2120 lat. Wyrok ten zapadł po 36 dniach narady sądu.

Na 11 lat więzienia za powiązania z mafią skazano byłego parlamentarzystę Forza Italia, adwokata Giancarlo Pittellego.

Reklama

Wyrok 30 lat otrzymali bossowie kalabryjskiej mafii: Saverio Razionale, Domenico Bonavota, Paolino Lo Bianco i Antonio Vacatello.

Prokurator Vincenzo Capomolla z miasta Catanzaro określił 'ndranghetę jako „zakorzeniową, szerzącą się i budzącą niepokój”.

Mafia z Kalabrii uważana jest za najpotężniejszą we Włoszech. Gigantyczne zyski czerpie z globalnego handlu narkotykami.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)