Dzieci z Haiti zagrożone śmiercią głodową

„Niebezpieczeństwa i trudności, przed którymi stanęły haitańskie dzieci, są wprost niewyobrażalne. Dzieciom potrzebna jest żywność i opieka. Zagrożona jest śmiercią zwłaszcza ludność najuboższych, zatłoczonych i pozbawionych ochrony ubogich peryferii stolicy kraju, Port-au-Prince, w której żyje 1,2 miliona ludzi” – oświadczył Bruno Maes, reprezentant UNICEF w Haiti.

Według danych UNICEF, odsetek dzieci zagrożonych w tym kraju śmiercią głodową wzrósł ostatnio do 30 procent.

Reklama

Pogarszające się z każdym dniem warunki życia i głód utrudniają skuteczną walkę z epidemią cholery: połowa zachorowań na tę straszną chorobę przypada na haitańskie dzieci do czternastego roku życia.

Raport UNICEF

Wszystko to, jak stwierdza najnowszy raport UNICEF, dzieje się w warunkach przemocy szerzonej przez przestępcze bandy w wielu dzielnicach stolicy kraju. Według oficjalnych statystyk, każdego miesiąca setki Haitańczyków giną gwałtowną śmiercią z ich rąk.

Zbrojnym bandom kontrolującym w Port-au-Prince i innych miastach całe dzielnice, bez trudu udaje się werbować starsze dzieci i młodzież, ponieważ – jak wyznają zwerbowani – „zapewniają nam wyżywienie, ochronę i odzież”.

Niektórzy twierdzą, że po przystąpieniu do bandy zyskują poczucie przynależności i bezpieczeństwa.

Przemoc seksualna

Wstrząsający raport Bruno Maesa mówi również o przemocy seksualnej wobec dziewcząt i kobiet, uprowadzaniu przez zbrojne bandy dla własnych potrzeb personelu szpitali oraz profesorów i studentów medycyny.

Ostatnio dramatyczną sytuację ludności Haiti pogorszyły dodatkowo burze i trzęsienia ziemi w rejonie Karaibów.

„Przed totalną katastrofą głodową ratuje ludność Haiti pomoc humanitarna, ale krajowi temu potrzeba znacznie więcej wsparcia. Społeczność międzynarodowa nie może odwracać się plecami do haitańskich dzieci w chwili gdy najbardziej potrzebują tego wsparcia” - konkluduje w swoim raporcie Bruno Maes.

Dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Bussell i kierująca Światowym Programem Żywnościowym a Cindy McCain zapowiedziały we wtorek, że udadzą się w przyszłym tygodniu do Haiti, aby ustalić najpilniejsze potrzeby tego kraju.

„Nadszedł moment, aby działać. Naród haitański musi otrzymać natychmiastową pomoc międzynarodową finansowaną w ramach „Planu Odpowiedzi Humanitarnej” wobec kryzysu, jakiego nie pamiętamy od wielkiego trzęsienia ziemi w 2000 roku, ponieważ sytuacja pogarsza się z każdym dniem” – oświadczyła pani McCain. „4,9 miliona z dwunastu milionów Haitańczyków – dodała – cierpi wskutek ostrego niedożywienia, a 1,8 miliona zagrożonych jest śmiercią głodową”. (PAP)