Według raportu Pjongjang "nadal poszukuje materiałów i technologii dla programów nuklearnych i balistycznych za granicą".

"Pomimo większej troski rządu w związku z piętrzącymi się trudnościami gospodarczymi, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nadal utrzymywała i rozwijała swoje programy jądrowe i balistyczne" – napisano w raporcie.

Reuters przypomina, że w czerwcu przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un oświadczył oficjalnie, że jego kraj stoi w obliczu "napiętej" sytuacji żywnościowej i wiele będzie zależeć od tegorocznych zbiorów.

"Oświadczenia KRLD sugerowały pogłębiający się kryzys humanitarny w tym kraju" – napisali w raporcie obserwatorzy ONZ, którzy wyjaśnili, że obecne perspektywy tego kraju są złe, ponieważ handel międzynarodowy został wstrzymany przez wewnętrzną blokadę kraju z powodu pandemii Covid-19, a zeszłoroczne zbiory zostały poważnie uszczuplone przez powodzie.

W raporcie zaznaczono, że cały czas obserwowane jest zaangażowanie Korei Płn. w globalną działalność cybernetyczną i współpracę północnokoreańskich naukowców i uniwersytetów z instytutami naukowymi za granicą pod kątem możliwości wykorzystania przez Pjongjang tych kontaktów w programach rozwoju broni masowego rażenia. (PAP)