Jak zaznaczono w podsumowaniu opublikowanym na stronach rządowych, głównym wyzwaniem dla polskich służb w 2021 r. stała się operacja hybrydowa białoruskiego reżimu przeciwko Polsce. Dodano, że operacja ta wpisuje się "w długofalową, wrogą strategię Rosji wymierzoną w nasz kraj, NATO i Unię Europejską".

"Minione miesiące pokazały, jak poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski jest atak hybrydowy, wspierany przez agresywne działania dezinformacyjne. Kryzys na naszej granicy z Białorusią jest kryzysem stricte politycznym, wytworzonym przez reżim Łukaszenki przy wykorzystaniu podległych mu służb i instytucji w celu destabilizacji Zachodu" - napisano w podsumowaniu. Dodano, że działania białoruskiego dyktatora od początku są popierane na Kremlu.

"Szlak migracyjny jest jedynie narzędziem w działaniach politycznych wrogiego państwa przeciwko Polsce, a szerzej UE i NATO. Te działania wpisują się w strategiczne cele rosyjskiej polityki przeciwko Zachodowi" - czytamy. Jak zaznaczono, obok działań związanych z destabilizowaniem sytuacji na granicy białorusko-polskiej trwa systematyczna walka informacyjna przeciwko Polsce.

W komunikacie przedstawiono również kalendarium najważniejszych wydarzeń z całego 2021 roku.

Reklama

Styczeń

- "61 osób zasiadło na ławie oskarżonych w związku z wyłudzeniami VAT. W śledztwie prowadzonym przez ABW zidentyfikowano członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem metalami. Proceder spowodował straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 50 mln zł" - napisano.

Luty

- "ABW ukróciła przestępstwa przy produkcji biopaliw. Zatrzymani, działając w ramach kolejnych spółek, brali udział we wprowadzaniu oleju roślinnego na terytorium RP z pominięciem należnego podatku VAT" - podano.

- "CBA kontynuowało walkę z mafią lekową. Rozbita grupa przestępcza zajmowała się nabywaniem od aptek leków, w tym leków ratujących życie, które zamiast trafiać do polskich pacjentów, były wywożone za granicę" - czytamy.

Marzec

- "Na wniosek ABW przedłużono Leonidowi Swiridowowi zakaz wjazdu na teren RP. W latach 2015-2020 Rosjanin kontynuował działania na rzecz agresywnej rosyjskiej propagandy, wymierzonej w interesy RP".

Kwiecień

- "Rosyjscy dyplomaci, stwarzający zagrożenie dla RP, zostali wydaleni z Polski".

- "Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wspólnej akcji na terenie 8 województw przejęli znaczne ilości materiałów wybuchowych, substancji chemicznych mogących służyć do ich wytwarzania, broń oraz narkotyki".

Maj

- "ABW wraz z IPN zabezpieczyła archiwa – odzyskano kolejne dokumenty, wytworzone w latach 1975-1990 przez organy bezpieczeństwa państwa, które znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej".

- "Funkcjonariusze CBA we współpracy z KAS zatrzymali 34 osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Wartość wystawionych faktur przekracza 1 mld zł. Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzut +zbrodni vatowskiej+".

- "Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 2 osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej. Dzięki ABW udało się zlikwidować infrastrukturę wykorzystywaną m.in. do działań dezinformacyjnych".

Czerwiec

- "W ramach obchodów 15. rocznicy utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego odbyła się uroczystość nadania CBA sztandaru.

- "Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób podejrzewanych o dokonywanie manipulacji instrumentami finansowymi na warszawskiej giełdzie i pranie brudnych pieniędzy".

- "Funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób w związku z nowym wątkiem śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji".

- "Wspólne działania ABW, Straży Granicznej oraz Policji pozwoliły na zatrzymanie członków grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem bronią".

Lipiec

- "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzanego o propagowanie totalitaryzmu, który na jednym z portali społecznościowym prowadził kanał o charakterze ekstremistycznym".

- "Funkcjonariusze ABW ponownie zatrzymali Weijnga W., związanego z chińską firmą telekomunikacyjną obywatela Chin, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz swojego kraju".

Sierpień

- "W 77. rocznicę Powstania Warszawskiego Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowała specjalną wystawę, która prowadzi widzów do tych miejsc, gdzie znajdują się jeszcze ślady powstańczych walk. Wystawa jest hołdem oddanym uczestnikom zrywu niepodległościowego".

- "Polskie władze podejmują zdecydowane kroki, by powstrzymać presję migracyjną i nie dopuścić do przedostania się nielegalnych migrantów na terytorium Polski".

Wrzesień

- "Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę działającego w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się obrotem produktami paliwowymi. Straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i VAT wyniosły ponad 103 mln zł".

- "Funkcjonariusze ABW przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali członków grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego procederu gier hazardowych".

Październik

- "Polskie służby zidentyfikowały cały proceder ściągania nielegalnych migrantów na Białoruś i wskazały, że szlak migracyjny to nie tylko sposób destabilizowania granicy Polski oraz całego naszego państwa, ale również sposób na zarabianie ogromnych sum, które trafiają do reżimu Łukaszenki".

- "Dzięki zaangażowaniu polskich służb specjalnych zablokowane zostały pierwsze fora migracyjne, które na portalu Facebook nawoływały do nielegalnych działań. Współpraca z administracją serwisu i Ambasadą USA doprowadziła do likwidacji grup biorących udział w zarządzaniu szlakiem migracyjnym".

Listopad

- "W listopadzie doszło do kulminacji naporu nielegalnych migrantów na polską granicę, wielu koordynowanych przez białoruskie służby ataków na polskich funkcjonariuszy i przejawów hybrydowych działań wymierzonych w Polskę oraz Unię Europejską".

- "16 listopada na granicy polsko-białoruskiej doszło do bezprecedensowej agresji przeciwko Polsce. W okolicach przejścia granicznego Bruzgi miał miejsce koordynowany atak na polską granicę i strzegących ją funkcjonariuszy".

- "Dzięki współpracy polskich i amerykańskich służb, w tym ABW i FBI, doszło do aresztowania 22-letniego obywatela Ukrainy oskarżonego o liczne cyberprzestępstwa".

- "W wyniku wspólnej akcji CBŚP i Służby Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymano 16 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem bronią i narkotykami".

- "Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatela Polski podejrzanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji i działanie na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej".

Grudzień

- "Sprawiedliwość po latach. Służba Kontrwywiadu Wojskowego doprowadziła do wykrycia wszystkich sprawców zaangażowanych w atak na polski patrol wojskowy w Afganistanie w 2011 r."

- "ABW doprowadziła do zatrzymania szefa grupy przestępczej piorącej pieniądze pochodzące z Rosji. W wyniku procederu, którym kierował, zalegalizowano ponad 1 mld zł".

- "Ujawniono nowe informacje dotyczące samolotu Ryanair lecącego z Aten do Wilna z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie. W trakcie prowadzonego przez ABW pod nadzorem prokuratury śledztwa udało się pozyskać relację i materiały od bezpośredniego świadka działań podejmowanych tego dnia na wieży kontrolnej w Mińsku". (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ lena/