"Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, rządy Norwegii, Islandii oraz Danii powinny zatwierdzić taki wniosek tego samego dnia" - zaproponował premier Norwegii Jonas Gahr Store.

Propozycję poprały na wspólnej konferencji prasowej szefowa duńskiego rządu Mette Frederiksen, która była gospodynią spotkania polityków w Kopenhadze, oraz premier Islandii Karin Jakobsdottir.

Premier Szwecji Magdalena Andersson podkreśliła, że jej kraj "musi mieć możliwość szybkiego wejścia do NATO". "Rosja dała do zrozumienia, że zareaguje, jeśli złożymy wniosek o członkostwo w Sojuszu" - przypomniała Andersson.

Wtórowała jej premier Finlandii Sanna Marin, wskazując na potrzebę skrócenia okresu przejściowego, od złożenia wniosku do uzyskania statusu członka NATO. "Ważne jest, aby proces ratyfikacji był jak najszybszy. To będzie najlepsza gwarancja bezpieczeństwa" - stwierdziła Marin.

Reklama

Wcześniej norweski dziennik "VG", powołując się na źródła dyplomatyczne, podał, że wśród krajów NATO trwają rozmowy nad "nadzwyczajnym przyspieszeniem rozpatrywania spodziewanych wniosków od Finlandii i Szwecji". Według gazety w przygotowaniach procedury ważną rolę odgrywają premier Norwegii Store oraz były szef norweskiego rządu, obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szefowie Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Islandii spotkali się w Kopenhadze z premierem Indii Narendra Modi. Jednym z tematów rozmów było przekonanie przywódcy tego kraju do przyłączenia się do restrykcji wobec Rosji. Indie są uzależnione od importu rosyjskiej ropy. (PAP)