Projekt patronatem naukowym objęła Wojskowa Akademia Techniczna.

„Nawet laik w temacie wojskowego uzbrojenia, obserwujący co dzieje się za naszą wschodnią granicą, wie, jakim skutecznym narzędziem w tej wojnie są bezzałogowe statki powietrzne. O tureckich bezzałogowcach, dronach Bayraktar, słyszał każdy. Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są przede wszystkim przez siły zbrojne, ale sprzęt ten ma również zastosowanie cywilne, m.in. do przeprowadzania badań naukowych” – zauważył, cytowany w informacji prasowej Urzędu Miasta Tarnobrzega, jego prezydent Dariusz Bożek.

Reklama

Zwrócił uwagę, że nasz kraj większość specjalistycznych dronów, w tym na potrzeby sił zbrojnych, kupuje za granicą.

„To pokazuje jak olbrzymie jest zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, która będzie potrafiła projektować i budować bezzałogowe statki powietrzne. Uruchamiając taki kierunek w naszej szkole, objęty naukowym patronatem Wojskowej Akademii Technicznej, stajemy się bardzo konkurencyjni na rynku edukacyjnym” – ocenił prezydent Tarnobrzega.

List intencyjny dotyczący utworzenia w Tarnobrzegu Edukacyjnego Projektu Dronowego został podpisany podczas Konferencji Obrony i Bezpieczeństwa Defence24Day, która w maju odbyła się w Warszawie.

Powstanie Edukacyjnego Projektu Dronowego w Zespole Szkół nr 1 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu ma służyć na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagować wiedzę z zakresu wojskowości oraz bezpieczeństwa państwa, jak również ma na celu przygotowanie kadr w ramach potrzeb polskiej myśli technicznej, polskiej nauki i gospodarki oraz polskiego społeczeństwa.(PAP)

autorka: Agnieszka Pipała