Na Ukrainę trafią opancerzone pojazdy wsparcia, pochodzące z realizowanego właśnie zamówienia dla armii kanadyjskiej – poinformował Trudeau po zakończeniu szczytu NATO w Madrycie, cytowany w kanadyjskich mediach.

Publiczny nadawca CBC wskazał, powołując się na swoje źródła, że pojazdy opancerzone mają znaleźć się na Ukrainie już tego lata. Dodatkowo Kanada przekaże sześć kamer wysokiej rozdzielczości do instalowania na tureckich dronach.

Trudeau podkreślił, że „zapasy kanadyjskiej armii będą uzupełnione tak szybko jak to możliwe”, ale dodał, że najlepsze dla bezpieczeństwa Kanady i stabilności geopolitycznej będzie przekazanie haubic, broni snajperskiej i innego wyposażenia w ręce ukraińskie.

Telewizja Global News podała, że w Kanadzie zostaną utworzone dwa centra badawcze NATO. Jedno z nich zajmie się wyzwaniami dla bezpieczeństwa związanymi ze zmianami klimatu – pierwsze takie centrum Sojuszu, a drugie – nowymi technologiami obronnymi.

Reklama

W środę Kanada porozumiała się z Łotwą w sprawie wzmocnienia kanadyjskiego kontyngentu NATO w tym kraju. W komunikacie po podpisaniu porozumienia wskazano, że oznacza to m.in. gotowość do dostarczania potrzebnej amunicji, ładunków wybuchowych, systemów obrony powietrznej i broni przeciwpancernej.

Z Toronto Anna Lach (PAP)