Dwa drony za jednego dolara. Prezent General Atomics dla Ukrainy

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
1 lutego 2023, 11:12
general atomics
<p>Dwa drony za jednego dolara. Prezent General Atomics dla Ukrainy</p>/shutterstock
Amerykańska firma produkująca broń General Atomics chce przekazać Ukrainie dwa drony Reaper MQ-9 za jednego dolara, by pomóc temu krajowi w obronie podczas przygotowań do spodziewanej rosyjskiej kontrofensywy - poinformował w środę ukraiński portal zn.ua.

Ofertę złożył Linden Blue, wiceprezes General Atomics, która produkuje Reapery - napisał portal.

Firma jest również gotowa pokryć koszty szkolenia personelu

Oferta producenta obejmuje m.in. naziemną stację kontrolną, która pozwoli na sterowanie dronem niemal z dowolnego miejsca. Firma jest również gotowa pokryć koszty szkolenia personelu do obsługi dronów w należącej do General Atomics fabryce w Kalifornii. Biały Dom, który ma zatwierdzić sprzedaż, odmówił komentarza, podobnie jak ukraińskie zwierzchnictwo - napisał zn.ua.

"General Atomics od wielu miesięcy omawia potrzeby ukraińskich sił zbrojnych z ich rządem i nadal wspiera je w każdy możliwy sposób" - powiedział Mark Brinkley, rzecznik General Atomics. Dodał, że firma nie może komentować konkretnych umów, ale jest przekonana, że Ukraina potrzebuje sprzętu takiego jak Reaper tak szybko, jak to możliwe.

W ciągu ostatniego roku USA dostarczyły Ukrainie ponad 700 mniejszych dronów, w tym drony taktyczne Switchblade. Zostały one aktywnie wykorzystane do obrony ukraińskich pozycji - przypomina zn.ua.

Znacznie bardziej zaawansowany dron

Reaper to jednak znacznie bardziej zaawansowany dron o znacznie większym zasięgu, prędkości i możliwościach. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 20 metrów, może pozostawać w powietrzu przez ponad 24 godziny, zbierać dane wywiadowcze, prowadzić rozpoznanie i przenosić ładunki, w tym amunicję. General Atomics oferuje przekazanie Ukrainie starszej wersji drona, MQ-9A Block 1 UAV, który normalnie kosztowałby kilka milionów dolarów za sztukę.

Biały Dom wcześniej opierał się próbom dostarczenia Gray Eagles, które również produkuje firma General Atomics. Wykorzystuje ją obecnie armia amerykańska, Biały Dom obawiał się, że technologia będąca na wyposażeniu samolotu, w tym kamera, mogłaby wpaść w ręce rosyjskie, gdyby pojazd został zestrzelony.

Sprzedaż dronów wymagałaby od administracji Bidena zgody na przekazanie technologii Ukrainie. General Atomics proponuje jednak sprzedaż Reaperów bezpośrednio rządowi Ukrainy, a nie za pośrednictwem rządu USA - napisał portal. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj