Wysiłki należy zwiększyć, gdyż Moskwa kontynuuje wojnę z Ukrainą - podkreślił Scholz. Jego zdaniem Europa będzie słyszana tylko wtedy, gdy będzie mówić jednym głosem. "Brutalna agresja Rosji przeciwko Ukrainie pokazała nam, jak ważna jest ta świadomość" – podsumował polityk.

Nie dajmy się zastraszyć Rosji i nadal wspierajmy Ukrainę - wezwał szef niemieckiego rządu. "Nie chcemy, by w Europie znów zaczęło obowiązywać prawo silniejszego" - dodał kanclerz Niemiec.

Reklama

UE i relacje z Chinami

Unia Europejska musi zmniejszyć ryzyko w stosunkach z Chinami bez zrywania więzi - ocenił we wtorek w przemówieniu wygłoszonym na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

"Chiny są naszym strategicznym rywalem" - mówił Scholz. Zastrzegł jednocześnie, że UE jest tego świadoma i że odpowiedzią nie powinno być zrywanie więzi, ale "mądre ograniczanie ryzyka".

UE stale pracuje nad poprawą sankcji nałożonych na Rosję – zaznaczył wcześniej w Strasburgu przed wystąpieniem na forum Parlamentu Europejskiego Olaf Scholz. Odpowiadając na pytanie, czy jest za proponowanym rozszerzeniem sankcji na chińskie firmy, Scholz powiedział, że celem jest poprawa istniejących sankcji i że następny pakiet sankcji nie będzie ostatnim.