Verbena, która ma ukraińskiego właściciela i polskiego operatora, kotwiczyła ostatnio w Malezji i zmierzała do Włoch z ładunkiem drewna do celów budowlanych. Wspierany przez Iran ruch Huti zaatakował tę jednostkę w Zatoce Adeńskiej dwa razy podczas doby, podało w komunikacie Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

Statek został trafiony trzema rakietami. Na pokładzie wybuchł pożar. Początkowo donoszono, że został on zlokalizowany i statek kontynuował podróż do portu docelowego.

Ewakuacja rannych członków załogi przez siły amerykańskie

Reklama

Jeden z członków załogi, ranny podczas ataku, musiał jednak zostać ewakuowany przez siły amerykańskie na „pobliski statek partnerski” - poinformował CENTCOM.

Z powodu zagrożenia życia załogi próbującej uratować jednostkę marynarka brytyjska w sobotę ewakuowała jej członków.

Rebelianci Huti eskalują ataki na Morsie Czerwonym i Zatoce Adeńskiej

Rebelianci Huti od listopada atakują komercyjne statki na Morzu Czerwonym, w cieśninie Bab al-Mandab i w Zatoce Adeńskiej, co ma być wyrazem poparcia dla Palestyńczyków w wojnie z Izraelem.

Ataki Huti wymuszają transport towarów dłuższą i kosztowniejszą trasą okrążającą Afrykę od południa. Rebelianci twierdzą, że ich celem są statki związane z Izraelem, USA i Wielką Brytanią, ale de facto atakują statki handlowe należące do różnych armatorów.

Pod koniec kwietnia Morze Czerwone opuścił amerykański lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower, który uczestniczył tam w misji mającej na celu ochronę komercyjnego transportu morskiego. (PAP)

wr/ fit/