Jak pokazuje nowo opublikowany raport Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Jądrowej (ICAN), największy wzrost wydatków na rozwój nuklearnego arsenału zanotowały Stany Zjednoczone. W ciągu ubiegłego roku wynosił prawie 18 proc. Tuż za USA znalazła się Wielka Brytania ze wzrostem na poziomie 17,1 proc.

Rosja, która po ogłoszeniu kolejnych pakietów pomocowych dla Ukrainy straszy świat użyciem broni nuklearnej, zanotowała piąty największy wzrost wydatków na ten rodzaj broni (o 6,1 proc.). Większe wzrosty zanotowały Chiny (6,7 proc.).

Nominalne wydatki na broń nuklearną w 2023 r.

Reklama

Jeśli chodzi o wydatki nominalne to w zeszłym roku największe poniosły Stany Zjednoczone. W 2023 r. USA na zbrojenia atomowe przeznaczyły około 51,5 miliarda dolarów. Drugą największą sumę przeznaczyły Chiny (11,9 miliarda dolarów).

Całkowite globalne wydatki wyniosły szacunkowo 91,4 miliarda dolarów, co oznacza, że co minutę na broń atomową wydawano równowartość 173 884 dolarów.

Wydatki na broń atomową rosną od lat

Rok 2023 był kontynuacją zbrojeniowego trendu wzrostowego, jaki obserwowany jest na świecie. W latach 2019–2023 światowe wydatki wzrosły o 34 procent. Jak podaje ICAN, w ciągu tych pięciu lat na budowę i konserwację broni nuklearnej wydano łącznie 387 miliardów dolarów.

ikona lupy />
Wzrost rocznych wydatków na broń atomową / statista.com