„Zawsze wzywaliśmy zainteresowane strony, aby spotkały się w połowie drogi i współpracowały na rzecz złagodzenia napięć na półwyspie, znalezienia politycznego rozwiązania sporów i osiągnięcia długotrwałego pokoju” – powiedziała Hua.

Korea Północna wystrzeliła w czwartek do Morza Japońskiego dwa obiekty, najprawdopodobniej pociski balistyczne krótkiego zasięgu – wynika z informacji przekazanych przez władze USA, Korei Płd. i Japonii.

Była to pierwsza odnotowana próba rakiety balistycznej Pjongjangu od prawie roku i pierwsza, odkąd prezydentem USA został Joe Biden. Oceniana jest jako manifestacja postępu w północnokoreańskim programie zbrojeń.

Komentatorzy podkreślają też, że wystrzelenie pocisków zbiegło się w czasie z rozpoczęciem sztafety z ogniem olimpijskim przed letnimi Igrzyskami w Tokio.

Komunistyczna ChRL uznawana jest za najbliższego sojusznika i największego partnera handlowego izolowanego na świecie reżimu północnokoreańskiego. Chińskie władze opowiadały się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego, ale wzywały też łagodzenia sankcji wobec Pjongjangu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)