Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła na tej konferencji, że przywódcy instytucji unijnych jasno przekazali Chinom, że nie powinny ingerować w unijne sankcje wobec Rosji.

"Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ Chiny ponoszą szczególną odpowiedzialność. (...) Stawką jest reputacja Chin. Chodzi o zaufanie, rzetelność i decyzje dotyczące długoterminowych inwestycji. Każdego dnia wartość handlu UE-Chiny wynosi 2 miliardy euro. Rosyjsko-chiński handel to 330 mln euro. Przedłużanie wojny i dalsze zakłócenia w światowej gospodarce nie leżą w niczyim interesie" - powiedziała szefowa KE.

Michel: UE i Chiny zgodziły się, że wojna na Ukrainie zagraża światowemu bezpieczeństwu

Unia Europejska i Chiny zgodziły się, że wojna na Ukrainie zagraża światowemu bezpieczeństwu i światowej gospodarce - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po wideoszczycie UE-Chiny.

Reklama

„Wszelkie próby obejścia sankcji lub udzielenia pomocy Rosji przedłużyłyby wojnę. Prowadziłoby to do większej liczby ofiar śmiertelnych i większego wpływu (konfliktu) na gospodarkę” – powiedział.

„Będziemy również czujni na wszelkie próby pomagania Rosji finansowo lub militarnie. Pozytywne kroki podjęte przez Chiny w celu zakończenia wojny byłyby mile widziane przez wszystkich Europejczyków i światową społeczność” - dodał.