"Największym zagrożeniem kontrwywiadowczym, przed którym stoimy jako państwo jest to pochodzące z Chińskiej Republiki Ludowej, a w szczególności z Komunistycznej Partii Chin" - zaznaczył Wray w wyemitowanym w telewizji CBS w niedzielę wywiadzie.

Dodał, że celem chińskich cyberszpiegów są "nasze innowacje, nasze tajemnice handlowe, nasza własność intelektualna", a skala ataków jest "bezprecedensowa w historii".

"Ich program hakerski jest większy niż programy wszystkich innych większych krajów łącznie. Ukradli więcej amerykańskich danych osobowych i tych dotyczących przedsiębiorstw niż wszystkie inne państwa razem wzięte" - podkreślił szef FBI.

Wrey powiedział, że chińscy hakerzy wykradają dane dotyczące wszystkich branż, od rolnictwa po przemysł lotniczy i sektor wysokich technologii.

Reklama

Średnio co 12 godzin otwierane jest nowe dochodzenie kontrwywiadu dotyczące szpiegostwa ze strony Chin; obecnie toczy się ponad 2 tys. takich śledztw, w które zaangażowane są wszystkie 56 biura terenowe FBI - to pokazuje skalę tego zagrożenia - podsumował Wray.