Bezrobocie wśród młodzieży w Chinach osiągnęło w czerwcu 21,3 proc., ale nie uwzględniono tej kategorii we wtorkowej publikacji szerszych danych za lipiec - zauważa "FT". Z opublikowanych statystyk gospodarczych wynika, że zarówno sprzedaż detaliczna jak produkcja przemysłowa, które w zamierzeniach Pekinu miały napędzać ożywienie gospodarcze kraju, spowolniły.

Eksperci uważają, że zrezygnowanie z publikacji danych o bezrobociu, podobnie jak fakt, że Ludowy Bank Chin nieoczekiwanie obniżył znacząco stopę referencyjną, wskazują na problemy drugiej największej gospodarki świata. Pekin zmaga się m.in. z brakiem płynności sektora budowalnego, spadkiem eksportu oraz słabszą konsumpcją wewnętrzną.

Robert Carnell, szef działu badań Azji i Pacyfiku w ING, komentując decyzję o braku publikacji danych na temat bezrobocia wśród młodych stwierdził, że „jeśli nie ma ich w raporcie, to muszą być złe” – powiedział.

W zeszłym roku Pekin opóźnił publikację danych o produkcie krajowym brutto za trzeci kwartał, które miały zostać opublikowane podczas 20. konferencji Komunistycznej Partii Chin. Dane o rynku pracy musiały "zostać zoptymalizowane”, tłumaczył wówczas Fu Linghui, rzecznik Narodowego Biura Statystycznego.

Reklama