Umowa na dostawę amunicji kalibru 155 milimetrów, o zasięgu 40 kilometrów, została podpisana w czwartek - ogłosił Rheinmetall.

Zamówiona amunicja ma uzupełnić zapasy niemieckich sił zbrojnych i krajów sojuszniczych, ale będzie też wykorzystana do "wsparcie Ukrainy w walce obronnej" przeciwko Rosji. "Liczba zamówionych pocisków nie została podana, ale prawdopodobnie będzie to kilka milionów sztuk" - pisze portal dziennika "Bild".

Wsparcie Ukrainy i największe zamówienie w historii Rheinmetall

Reklama

Prezes Rheinmetall Armin Papperger podkreślił, że jest to "największe zamówienie w najnowszej historii firmy", a niemiecki rząd dotrzymuje słowa i gwarantuje wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładu firmy, który powstanie w Unterless w Dolnej Saksonii.

Dostawy amunicji zaczną spływać na początku 2025 roku - ogłosił Rheinmetall. "Odbiorcą będzie przede wszystkim Republika Federalna Niemiec, która zapewni część dostaw na Ukrainę". W zamówienie zaangażowane są również kraje partnerskie: Holandia, Estonia i Dania.

Rheinmetall jako największy niemiecki producent broni

Rheinmetall, który produkuje również czołgi, ciężarówki wojskowe i działa, jest największym niemieckim producentem broni.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)