Jak podał państwowy fundusz odpowiedzialny za dystrybucję i promocję szczepionki, Indie są 60. krajem, w którym zezwolono na stosowanie rosyjskiego preparatu. W ramach zawartych umów z sześcioma producentami, w kraju ma powstać 750 mln dawek tej szczepionki.

Sputnik V ma być trzecią szczepionką przeciw Covid-19 dopuszczoną do użytku w Indiach. Jak dotąd stosowany był lokalnie produkowany preparat firmy AstraZeneca oraz szczepionka Covaxin indyjskiej firmy Bharat Biotech.

W Indiach co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymało 92 mln osób, czyli 6,6 proc. W Rosji, która szczepienia zaczęła wcześniej, odsetek ten wynosi 6 proc.

Indie mierzą się obecnie z drugą falą zakażeń i notują największe na świecie liczby nowych infekcji koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 161,7 tys. nowych przypadków oraz 879 zgonów. W poniedziałek pod względem wykrytych przypadków Covid-19 wyprzedziły Brazylię - drugi najsilniej dotknięty pandemią kraj na świecie.

Dotychczas zdiagnozowano w Indiach 13,5 mln infekcji oraz stwierdzono 170 tys. zgonów chorych na Covid-19. W poniedziałek pobity został również dobowy rekord nowych zakażeń - 169,9 tys.

Wobec szybko pogarszającej się sytuacji władze przyspieszyły program szczepień, jednocześnie wstrzymując eksport produkowanych w kraju dawek preparatu AstraZeneki za granicę.