Rosyjscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze do ludzi zebranych na proteście przeciwko okupacji w położonym na południu kraju Chersoniu - podała w sobotę na Telegramie agencja informacyjna Ukrinform.

"Rosyjscy okupanci otworzyli ogień ostrzegawczy do ludności cywilnej, ale to nie powstrzymało mieszkańców Chersonia. Na plac wciąż napływają ludzie z całego miasta. Protestują przeciwko rosyjskiej agresji i okupacji" - czytamy w wiadomości (https://t.me/ukrinform_news/55037).

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował w sobotę po godz. 9.00 czasu polskiego, że na głównym placu Chersonia rozpoczął się wiec przeciwko okupantom.

Portal "Ukraińska Prawda" opublikował filmik, na którym widać jak jeden z uczestników protestu wspina się z ukraińską flagą na przejeżdżający rosyjski transporter opancerzony. W tle słychać obelżywe okrzyki pod adresem Rosjan (https://t.me/ukrpravda_news/8870).

Reklama

Ludność okupowanego Chersonia protestuje przeciw Rosjanom

"Na centralnym placu Chersonia właśnie rozpoczął się wiec przeciwko okupantom! Ludzie się bójcie się! Gromadźcie się Ruszajcie na ulice i place tymczasowo okupowanych miast! Żądajcie od okupantów opuszczenia Ukrainy! Pozujcie im na smartfonach kolumny spalonego sprzętu i trupy ich towarzyszy. Niech zobaczą, że ziemia ukraińska będzie im płonąć pod nogami" - apelował Heraszczenko na telegramie (https://t.me/Pravda_Gerashchenko/2030).

W czwartek nad ranem ukraińskie władze podały, że po ciężkich walkach Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem.