Ukraiński prezydent w nagranym przemówieniu, zwrócił się do protestujących w Bernie przeciwko rosyjskiej inwazji Szwajcarów, dziękując im za przekazane wsparcie.

"W waszych bankach znajdują się pieniądze tych, którzy wywołali tę wojnę. Pomóżcie z nimi walczyć. (...) Byłoby dobrze, by pozbawić ich tych przywilejów" - oświadczył.

Prezydent Ukrainy w przemówieniu odniósł się także, do kwestii szwajcarskiego przedsiębiorstwa Nestle, które wciąż nie wycofało się z rosyjskiego rynku. Według niego firma nie spełnia oczekiwań płynących z jej sloganu "Good Food, Good Life" (dobra żywność, dobre życie).

Szwajcaria zastosowała wobec Rosji sankcje takie jak Unia Europejska, zamrażając szwajcarskie konta bankowe sankcjonowanych Rosjan - przypomina Agencja Reutera. Szwajcarski rząd nie podał, ile dokładnie pieniędzy zostało zamrożonych na kontach miliarderów, jednak z doniesień tamtejszej organizacji sektora finansowego, na którą powołuje się agencja, w szwajcarskich bankach znajduje się nawet 213 mld dolarów należących do oligarchów.