Zgodnie z tradycją zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji jest gospodarzem konkursu w następnym roku, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, w tym zapewnienia opłacalności organizacji imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych stron, w tym publiczności - napisała Europejska Unia Nadawców (EBU) na swojej stronie internetowej. W tegorocznym finale Eurowizji zwyciężył ukraiński zespół Kalush Orchestra.

Biorąc pod uwagę inwazję Rosji na kraj tegorocznego zwycięzcy, EBU przeprowadziła pełną ocenę sytuacji z udziałem specjalistów z Ukrainy jak i z innych krajów. Konkurs Piosenki Eurowizji jest jedną z najbardziej skomplikowanych produkcji telewizyjnych na świecie, przy której pracują tysiące osób, a udział w niej wymaga 12 miesięcy przygotowań - czytamy w komunikacie EBU.

Reklama

Po przeprowadzeniu obiektywnej analizy Rada Zarządzająca Konkursu Piosenki Eurowizji z głębokim żalem stwierdziła, że biorąc pod uwagę obecne okoliczności, Ukraina nie może spełnić wymogów bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych, aby mogła być gospodarzem, organizatorem i producentem Konkursu Piosenki Eurowizji.

EBU pragnie podziękować Narodowej Publicznej Teleradiokompanii Ukrainy za jej pełną serca współpracę i zaangażowanie w rozpatrywanie wszystkich scenariuszy od czasu zwycięstwa zespołu Kalush Orchestra 14 maja w Turynie oraz podziela jej smutek i rozczarowanie, że przyszłoroczny konkurs nie może odbyć się na Ukrainie - napisała EBU.

W związku z powyższym, zgodnie z regulaminem i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, EBU rozpocznie teraz rozmowy z BBC, jako publicznym nadawcą w Wielkiej Brytanii, która w ostatnim konkursie zajęła drugie miejsce, na temat ewentualnego podjęcia się roli gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji w 2023 roku.

Pragniemy, aby zwycięstwo Ukrainy znalazło odzwierciedlenie w przyszłorocznej edycji konkursu. Będzie to dla nas priorytetem w rozmowach z jego potencjalnymi gospodarzami - podsumowała EBU.

Ukraina nie zgadza się z decyzją EBU o przeniesieniu Konkursu do innego kraju

Będziemy żądać cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie - oświadczył w piątek ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

W piątek Europejska Unia Nadawców poinformowała, że z przyczyn bezpieczeństwa Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku nie odbędzie się na Ukrainie.

"Ukraina nie zgadza się z okolicznościami podjęcia takiej decyzji - kiedy postawiono nas przed faktem bez omówienia innych wariantów" - napisał ukraiński minister na Facebooku.

Jak dodał, Ukraina uważa, że ma wszelkie podstawy, by prowadzić dalsze rozmowy i znaleźć wspólne rozwiązanie, które będzie zadowalające dla obu stron. "Sprawiedliwie wygraliśmy Eurowizję 2022 i spełniliśmy na razie wszystkie warunki w określonych terminach w sprawie procesu uzgodnienia przeprowadzenia (konkursu) na Ukrainie - udzieliliśmy odpowiedzi i gwarancji w sprawie norm bezpieczeństwa oraz możliwego miejsca przeprowadzenia konkursu" - zaznaczył.

Tkaczenko ocenił, że przeprowadzenie konkursu na Ukrainie w przyszłym roku byłoby "silnym sygnałem dla całego świata o tym, że teraz wspiera Ukrainę".

Minister zapowiedział, że Kijów będzie żądać zmiany tej decyzji i opowiada się za dodatkowymi rozmowami w sprawie przeprowadzenia konkursu na Ukrainie w 2023 r. "Uważamy, że zdołamy zrealizować wszystkie wzięte na siebie zobowiązania" - dodał. (https://tinyurl.com/4ktzu6et)

W tym roku konkurs wygrał zespół z Ukrainy - Kalush Orchestra. Zgodnie z tradycją zwycięzca jest gospodarzem konkursu w następnym roku, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, w tym zapewnienia opłacalności organizacji imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych stron, w tym publiczności - zaznaczyła Europejska Unia Nadawców.

Po przeprowadzeniu obiektywnej analizy Rada Zarządzająca Konkursu Piosenki Eurowizji z głębokim żalem stwierdziła, że biorąc pod uwagę obecne okoliczności, Ukraina nie może spełnić wymogów bezpieczeństwa i gwarancji operacyjnych, aby mogła być gospodarzem, organizatorem i producentem Konkursu Piosenki Eurowizji - przekazano.